Přílohy

Nutriční doporučení nijak nelimituje brambory a výrobky z nich. Snaží se o zvýšení nabídky různých obilovin a snížení nabídky kynutých knedlíků z bílé mouky.

Pokud školní jídelna nabízí k tradičním omáčkám místo knedlíků toliko obyčejné těstoviny (třebaže se jedná o obilovinu), je třeba na to ve slovním hodnocení upozornit, protože nutriční přínos je v takovémto případě shodný s minimálním nutričním přínosem knedlíků z bílé mouky.

Obiloviny (min. 7x měsíčně)

Obiloviny by neměly být pouze těstoviny.

Za obilovinovou přílohu je považována rýže (různé druhy- kulatozrnná, dlouhozrnná, parboiled, natural, jasmínová a další druhy), kuskus (bílý i celozrnný), bulgur, jáhly (i v kombinaci se zeleninou), kroupy (samostatně i v kombinaci), pohanka, rýžové nudle, těstoviny (lépe celozrnné), pečivo včetně chleba (celozrnné, vícezrnné či speciální žitné, žitnopšeničné – popis druhů pečiva v kapitole svačiny a přesnídávky…), kukuřičná polenta…

Bod je uznán, pokud jsou 7x měsíčně zařazeny do jídelníčku obiloviny.

Houskové knedlíky z bílé mouky (max. 2x měsíčně)

Houskové knedlíky lze nahradit knedlíky špaldovými (pak řadíme do obilovin), či například cizrnovými (zohledníme v luštěninách), kdy je část bílé mouky nahrazena moukou nutričně kvalitnější. Pro postupnou změnu lze také vařit dva druhy knedlíků – bílé a celozrnné.

Bod je uznán, pokud nejsou houskové knedlíky z bílé mouky zařazeny častěji než 2x měsíčně. Zde limitujeme horní hranici.

Otázky a odpovědi

Zařazuje se do kolonky příloh Obiloviny (těstoviny, rýže, kuskus apod….) i chléb (třeba jako příloha k luštěninové kaši)?

Ano.

Může se zařadit více zrnný knedlík jako příloha z obilovin?

Ano.

Přečtěte si také

Dle výsledků monitoringu doporučené pestrosti v roce 2014, je právě kategorie “málo zeleniny” nejslabším místem školního stravování. Proto tomuto bodu přikládejte prioritní význam.

Pokračovat ve čtení